Haber

İtalya’nın kuzeyi olumsuz hava koşullarıyla, güneyi aşırı sıcaklarla mücadele ediyor

İtalya’nın kuzey bölgelerinde yağış ve fırtınalar hayatı olumsuz etkilerken, yüksek sıcaklıklar İtalya’nın orta ve güney kesimlerini etkilemeye devam ediyor.

İtalyan basınında yer alan habere göre, ülkenin kuzey bölgelerinde etkili olan yağmur ve fırtına hayatı olumsuz etkiledi.

Treviso ve Padova şehirlerinde tenis topu büyüklüğündeki dolu ve Vicenza, Verona ve Venedik’te şiddetli yağmur yaralanmalara ve maddi hasara neden oldu.

Kuzey bölgelerden Veneto’nun bölge yönetim lideri Luca Zaia, yoğun dolu nedeniyle bölgelerinde 110 kişinin yaralandığını ve çok sayıda araçta cam kırılması gibi maddi hasar meydana geldiğini bildirdi.

İtalyan Tarım Derneği (Coldiretti) Veneto Şubesi, yoğun dolu nedeniyle kuzey bölgelerdeki ekin tarlaları ve üzüm bağlarının zarar gördüğünü bildirdi.

İtalyan Sivil Savunması da Lombardiya, Veneto, Friuli Venezia Giulia, Bolzano Özerk Yönetimi ve Emilia Romagna bölgelerinde gök gürültülü sağanak yağış, dolu ve kuvvetli rüzgar ihtimaline karşı halkı uyardı.

Öte yandan ülkenin orta ve güney bölgelerinde çok sıcak Afrika kökenlilerin etkisi sürüyor.

Sağlık Bakanlığı, havaların çok sıcak olması nedeniyle orta ve güney bölgelerdeki 19 ili “kırmızı” kategorisine alarak halkı uyardı.

Hafta başında bu yıl için rekor seviyeye ulaşan hava sıcaklıklarının dün prestijle etkisini kaybetmesi üzerine ‘kırmızı’ alarm verilen şehir sayısını 23’ten 19’a indiren Bakanlık, hafta sonunda 18 şehrin daha ‘kırmızı’ kategoride yer alacağını bildirdi.

İç ve güney bölgelerde bir haftadır devam eden yüksek sıcaklıkların hafta sonu da devam edebileceği, yer yer 45-47 dereceye ulaşabileceği kaydedildi.

akincilarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu